Претставен првиот руски кабриолет, наречен „Крим“

Студенти од техничкиот универзитет во Москва  конструирале и претставиле прв руски кабриолет – „Крим“, кој е составен од делови од „Лада калина“.

Развојниот тим кој стои зад проектот, прецизираше дека под хаубата се наоѓа мотор со јачина од 106 коњски сили и резервоар со капацитет од 1,6 литри.

„Крим“ од нула до 100 километри на час забрзува за 8,5 секунди, а максималната брзина му е 200 километри на час.

Се наведува дека сериско производство на овој модел би можело да биде започне за две години.

Фотографиите од кабриолетот се појавија на социјалните мрежи и отворија бурни расправии, а негова предност велат би можела да биде цената, која, според првичните информации, би можела да изнесува нешто повеќе од 11.000 евра. 

 

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Автомобили

Половно или ново возило?

Половно или ново возило?

Read more
Вака изгледа Aston Martin DB11 Volante

Вака изгледа Aston Martin DB11 Volante

Read more
Mitsubishi Evo – автомобил од иднината

Mitsubishi Evo – автомобил од иднината

Read more
Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе