Приходите на Формула 1 скокнаа за повеќе од 170 милиони долари

Ф1
Макфакс
/ 07.11.2023 / 17:50

Приходите од Формула 1 во третиот квартал од 2023 година достигнаа 887 милиони долари, што е за 172 милиона повеќе од истиот период минатата година.

Како резултат на тоа, наградниот фонд, кој ќе биде поделен на десет Формула 1 тимови, се зголеми од 370 на 432 милиони долари.

Помеѓу јули и септември оваа година, Формула 1 одржа осум трки, една повеќе во споредба со истиот период во 2022 година, иако во суштина двете најважни промени се трките во Сингапур и Јапонија, бидејќи организаторите на овие трки плаќаат високи хонорари за да бидат во календарот.

Овие две трки лани беа дел од последниот квартал во сезоната.

Генералниот директор на Формула 1, Стефано Доменикали, истакна дека трки се одржуваат на патеки со распродадени места за гледачите, дека популарноста на овој спорт се зголемува во медиумите и на социјалните мрежи и дека Формула 1 привлекува нови комерцијални партнери.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Читај повеќе

Меси за Левандовски: Намерно го дриблав

Читај повеќе
  • play_arrow

Циркус во Љубљана, со крпи се обидоа да го исушат теренот

Читај повеќе

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Читај повеќе

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Читај повеќе

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Читај повеќе

Желбите за јадење по натпревар на играчите на Барса од 2014

Читај повеќе
  • play_arrow

И тоа е можно: Реал му забрани на свој фудбалер да зборува за Меси

Читај повеќе

Антонио Конте се враќа во Јувентус

Читај повеќе