Прошетајте бесплатно низ Лувр, најпознатиот музеј во светот

Б.С.Б.
/ 31.03.2021 / 15:04

Францускиот музеј Лувр не само што е место на кое се наоѓаат некои од најпознатите слики на сите времиња, туку е и најпосетениот музеј во светот.

Бројот на посетители се промени во текот на изминатата година поради ситуацијата со пандемијата, но добрата вест е што сега може виртуелно да го посетите овој музеј. Можеби не е исто како кога би ги гледале овие уметнички дела во живо, сепак претставува одличен потег којшто ќе ги израдува сите љубители на уметноста.

За првпат, целата колекција во Лувр е достапна онлајн, повеќе од 482.000 дела може да ги видите бесплатно. Може да побарате одредено дело или конкретен уметник, да истражувате просторија по просторија со помош на интерактивна мапа којашто редовно се ажурира.

Сајтот на музејот е поделен на три дела и е достапен на француски, англиски, шпански и кинески јазик, а првенствено е наменет за мобилни телефони. Сите промени во колекцијата ќе бидат ажурирани и виртуелно, а ќе има и нова дигитална содржина интересна за посетителите.

Повеќе информации може да дознаете овде.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Стил

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Read more

Како да ги избелите забите на природен начин?

Read more

Домашен пилинг против целулит од 3 состојки

Read more

Аманда Горман е првата поетеса на насловната на Vogue

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе