„Протече“ информација за лансирањето на новиот Android 12

Минатата недела, Google ја објави петтата (и најнова) бета верзија на Android 12 за телефоните Pixel, а сега има сигнали што укажуваат на приближен датум на лансирање на стабилното ажурирање на Android 12.

Google рече дека треба да очекуваме објавување на најновата верзија на Android за „само неколку недели“, но никогаш не дадоа точен датум.

Главниот и одговорен уредник на IT магазинот XDAdevelopers на Twitter објави скриншот од интерен документ на Google со детали кога компанијата ќе престане да одобрува верзии на софтверот базирани на Android 10, Android 11 и Android 12. Google мора да одобри било какви софтверско издание за кое производителите тврдат дека ги поминале потребните тестови за компатибилност за испорака со апликациите на Google. За да се осигура дека производителите не продолжуваат само со објавување уреди со постари верзии на Android, Google на крајот ќе престане да одобрува верзии базирани на постари верзии на оперативниот систем Андроид.

Во споделениот документ се наведува кога тоа ќе се случи, и исто така наведува кога Google ќе го објави изворниот код за одредено издание на Android. Според овој документ, Google ќе го објави изворниот код за Android 12 на 4 октомври 2021 година.

Минатата година, Google го објави изворниот код за Android 11 на 8 септември 2020 година, кратко време откако воведе стабилно ажурирање за телефоните Pixel истиот ден. Значи, постои голема шанса да се објави стабилно ажурирање на Android 12 за телефоните Pixel на 4 октомври 2021 година, бидејќи тоа е приближниот датум на објавување на изворниот код за Android 12.

URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Софтвер

Telegram е рај за сајбер криминалците

Read more

Три причини зошто треба да ја избришете апликацијата Google Photos

Read more

„Протече“ информација за лансирањето на новиот Android 12

Read more

Пристигна најновата бета верзија на Android 12

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе