Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Џек Дорси си заминува од позицијата извршен директор на Twitter. По оваа вест, акциите на компанијата скокнаа за 11 проценти.

Дорси е коосновач и извршен директор од создавањето на оваа популарна мрежа во 2006 година. Оставката ја потврди на социјалните мрежи.

Тој подолг период е под притисок од медиумите и други страни да престане да биде извршен директор, а во текот на 2020 ова беше избегнато откако постигна договор со менаџментот на акционерите.

Џек Дорси истовремено е извршен директор на компанијата Square, која се занимава со работи околу дигитално плаќање.

URL
Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Интернет

Најплатениот јутјубер заработи повеќе од Меси и Ѓоковиќ во 2021

Read more

Кое е првото видео на YouTube со повеќе од 10 милијарди прегледи?

Read more

Топ 10 торент сајтови за 2022 година

Read more

Кина поставува светски рекорд - 6G далеку побрза од 5G

Read more
 

Гик

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Читај повеќе

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Читај повеќе

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе