Првиот електричен Harley-Davidson пристигнува во август оваа година

Harley-Davidson денеска ни носи многу важни вести за нивната иднина: легендарниот производител на мотоцикли веќе почна да прима нарачки за купување на нивниот прв електричен модел, наречен LiveWire.

Новиот LiveWire веќе почна да се продава, а испорачката на мотоциклите ќе започне наесен. Неговата цена ќе биде 29.799 долари, што воопшто не е евтино, но сепак е разбирливо со оглед на тоа дека се работи за модел на компанијата Harley-Davidson.

Цената е значително поголема од оние на било кој друг електричен мотоцикл на пазарот. Zero, компанијата која е наречена „Tesla за мотоцикли“, го продава моделот Zero S почнувајќи од 10.995 долари, а нешто помоќниот модел Zero SR чини 16.495 долари. Секако, тие нема да ви го понудат 116-годишното искуство кое го има Harley Davidson, но ќе ви заштедат повеќе од десет илјади долари.

Harley исто така објави дел од спецификациите на новиот LiveWire. Тој забрзува од 0 до 100 км/ч за помалку од 3,5 секунди, а нема потреба од квачило и менување брзини, што го прави уште полесен за управување. Од компанијата велат дека овој модел ќе може да помине преку 160 километри во град со едно полнење, но истакнаа дека истото не важи за возење на автопат.

Само поради тоа што е електричен, не значи дека LiveWire е нешто побавен од останатите модели. Инженерите кои работеа на него тврдат дека тој е подеднакво моќен, па дури и го произведува истиот звук, како сите останати нови модели на Harley-Davidson.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Читај повеќе

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Читај повеќе