Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Овој автобус со неконвенционален изглед го најавува воведувањето на јавен превоз со самоуправување.

Aurrigo со години работи на системи за автономна контрола. Сега, по неколку години развој, тој претставува прототип на самоуправувачки автобус како дел од проектот за развој на автономно електрично возило кофинансирано од Европската Унија.

Се вика Auto-Shuttle и штотуку започна со тестирање на ограничени локации во Чешка и Велика Британија. Во првата фаза ќе имаат оператор зад волан како осигурување доколку нешто тргне наопаку. Во блиска иднина ќе возат без физички присутен оператор во автобусот, но со постојано присутен безжичен мониторинг систем подготвен да ја преземе контролата над возилото во секоја непредвидена ситуација.

Remote video URL

Компанијата се надева дека ќе може да развие технологија за целосно автономно возење, која потоа би можела да се примени во јавниот транспорт. Засега овие автобуси сообраќаат на ограничени локации во Брно и Прага во Чешка и Милтон Кејнс во Велика Британија.

Auto-Shuttle се потпира на технологијата LiDAR комбинирана со камери, а технологијата беше целосно развиена од Aurrigo. Автобусите се придвижуваат од електричен мотор од 30 КС, возат со брзина до 20 км/ч, а автономијата е 120 км. Создаден врз основа на возило првично развиено за четири лица, има капацитет од десет патници. Во моментов во Прага, тие возат низ саемскиот простор Výstaviště Praha.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе