Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Полициската управа во Њујорк воведува нова безбедносна мерка на метро станицата во близина на „Тајмс Сквер“, а тоа е безбедносен робот.

Надлежните велат дека задачата на роботот е да ја заштити безбедноста на патниците, но треба да знаете дека тоа не е машина како RoboCop или кој било друг хуманоиден робот, туку всушност е K5, машина произведена од калифорниската компанија Knightscope. Може да се каже дека повеќе личи на масивна верзија на роботот R2-D2 од франшизата „Star Wars“.

Сепак, директорот на Surveillance Technology Oversight Project, група за човекови права, нема убав опис за роботот. Станува збор за Алберт Фокс, кој за The New York Times изјави дека роботот изгледа како „кофа на тркала“.

K5 тежи нешто повеќе од 190 килограми, опремен е со 4 камери кои можат да снимаат видео, но не и звук. Машината нема раце и ќе патролира на метро станицата од полноќ до 6 часот наутро во почетната фаза, посетувајќи ги само главните делови, а не и пероните.

Засега не се знае дали роботот ќе и овозможи на полицијата да емитува во живо и дали полицајците ќе следат што снимаат камерите. Градоначалникот Ерик Адамс рече дека „снимката може да се погледне во случај на вонредна состојба или кривично дело“.

Сепак, технологијата за препознавање лица нема да се користи, но Кан е загрижен дека оваа технологија би можела да стане дел од роботите.

К5 нема можност да реагира на итни ситуации на станицата и не може физички или „вербално“ да апси осомничени. Единствената помош што може да ја пружи во реално време е да се поврзете со личност на која можете да пријавите инцидент или да поставите прашање.

URL

Њујорк го изнајмува роботот на период од два месеца по цена од 9 долари на час. Градоначалникот смета дека парите вредат за работата што ја работи роботот и неодамна им нареди на некои агенти да ги намалат трошоците за 15%.

„Износот е помал од минимумот. Нема паузи за храна и тоалет“, рече Адамс, кој одамна ја поддржува употребата на машини како полициски средства.

Претходно годинава, градоначалникот објави дека полициската управа во Њујорк ќе го купи роботско куче Digidog. Тие вредат по 750.000 долари и ќе се користат во заложни и други критични ситуации. Тоа е спротивно на одлуката на полицијата од 2021 година, која го откажа купувањето на кучето робот Spot на компанијата Boston Dynamics по критиките за неговата употреба.

Тагови
реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Read more

Вести

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе