Румениге: Левандовски е најдобриот напаѓач во светот

Карл-Хајнц Румениге го прогласи Роберт Левандовски за најдобар напаѓач во светот. Вчера полскиот напаѓач постигна уште еден гол, со што го зголеми својот скор на 34 голови во Бундеслигата оваа сезона. Со ова достигнување тој стана најдобар стрелец на првенството по петти пат.

– Да се ​​постигнат 34 голови во една сезона од Бундеслигата е неверојатно достигнување. Само Герд Милер има постигнато повеќе. Сакам да му честитам и да му се заблагодарам на Роберт Левандовски. Тој е најдобриот напаѓач во светот, изјави Румениге по завршувањето на првенство, кое му ја донесе на Баерн осмата последователна титула.

Левандовски веќе има 236 голови во Бундеслигата и е трет на листата на сите времиња, откако заостанува само зад Милер и Клаус Фишер.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Фудбал

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Спорт

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе