Шефицата на француската крајна десница ѝ го врти грбот на германска AfD

Лидерката на француската крајна десница, Марин Ле Пен, вчера изјави дека нејзината партија сака да се раздели со германската екстремно десничарска Алтернатива за Германија (AfD), што укажува на тоа дека германската партија станала премногу штетен сојузник пред изборите за Европскиот парламент во јуни.

Во интервју за радио, Ле Пен ја обвини AfD дека е без кормило и под влијание на нејзините радикални елементи.

„Итно беше неопходно да се воспостави санитарен кордон. AfD оди од провокација во провокација“, рече Ле Пен за радио Europe 1.

„Веќе не е време да се дистанцираме, време е да се раскинеме со ова движење“, рече Ле Пен.

Популарноста на AfD паѓа на предизборните анкети

Поделбата доаѓа откако AfD, која стана втора најпопуларна партија во Германија пред локалните и европските избори оваа година, беше под силен лупа поради нејзините политики и однесувањето на високи членови.

Разидувањето со Националниот собор (RN) на Ле Пен може да го загрози обидот на екстремната десница да има силен настап на европските избори и да изврши дополнителен притисок врз AfD откако нејзината популарност во предизборните анкети почна да паѓа минатата недела.

Член на AfD: Не сите СС-овци биле криминалци

Ле Пен ги даде своите коментари еден ден откако RN, која води на анкетите за европските избори во Франција, објави дека повеќе нема да заседава со AfD во Европскиот парламент.

Во интервју објавено на крајот на минатата недела, водечкиот кандидат на AfD на европските избори, Максимилијан Крах, за италијанскиот весник La Repubblica изјави дека „не сите СС-овци биле криминалци“.

СС или Schutzstaffel беше главната паравоена организација на Нацистичката партија на Адолф Хитлер, која, покрај нејзините многубројни улоги, имаше голема улога во Холокаустот, убиството на шест милиони Евреи и други групи прогонувани од нацистите.

Крах го напушти раководството на партијата

AfD не одговори веднаш на барањето за коментар, но германската телевизија ZDF вчераутро објави дека Крах го напуштил раководството на партијата.

AfD, исто така, се соочи со масовни улични протести откако нејзини високи членови присуствуваа на состанокот на кој се разговараше за депортацијата на државјани родени во странство и обвинувањата дека има засолниште кинески и руски агенти.

Германскиот суд минатата недела објави дека безбедносните служби можат да продолжат да ја следат Afd како потенцијална екстремистичка партија.

Екстремно десничарските партии во Европскиот парламент во моментов се поделени на Европски конзервативци и реформисти (ECR), чиј де факто лидер е италијанската премиерка Џорџа Мелони, и групата „Идентитет и демократија“ (ID), предводена од француската RN.a

реклама

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Свет

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Read more

Рекордно се троши на нуклеарно оружје - која земја купува најмногу?

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе