ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Што ако Меси одбиеше да го облече катарскиот бишт?

Лионел Меси го крена трофејот на светскиот шампион облечен во бишт, традиционална наметка што ја носат богатите граѓани на Катар кои често ја носат преку другата облека.

За време на церемонијата на предавање на трофејот на светскиот шампион, катарскиот шеик Тамим бин Хамад Ал-Тани му облече бишт на Меси, непосредно пред славниот Аргентинец да го подигне пехарот.

Што е бишт?

Тој потег предизвика многу дискусии во фудбалскиот свет. Многумина беа револтирани од тој потег, тврдејќи дека шеикот на тој начин му ја украл славата на Меси и дека најдобриот играч на светот требало да го одбие тој чин и да го прими пехарот во аргентински дрес.

„Но зошто? Немаше потреба од тоа“, вели 37-годишниот поранешен аргентински репрезентативец Пабло Забалета, кој како стручен коментатор за BBC го следеше финалето на Светското првенство меѓу Аргентина и Франција.

Сепак, има и такви кои ја оправдуваат реакцијата на Меси со тврдењето дека тој се однесувал достоинствено и дека не сакал да предизвика никаков скандал со непочитување кон домаќинот.

Романски тренер вели дека Меси се снашол добро

Романскиот селектор Чиприан Панаит, кој долги години работи во земјите од Персискиот Залив, изјави дека е добро за Меси што го облече биштот, бидејќи секоја друга реакција би предизвикала многу проблеми, па дури и дипломатски скандал, а тоа би му предизвикало низа тешкотии во ПСЖ.

„Гледам дека некои од моите колеги дадоа изјави за овој случај и тоа од потполно незнаење. Доколку Меси не ја облечеше таа наметка, тоа ќе беше најголема навреда за катарскиот шеик и ќе дојдеше до дипломатски конфликт. Тие што коментираат треба да го знаат тоа“, рече Панаит и додаде:

„Јас, по шест години во Саудиска Арабија, сакам да кажам дека само владејачката класа ја носи таа наметка, само многу богати луѓе, а кога ја добивате, тоа значи дека сте дел од нивното семејство, значи дека сте добредојдени во тој круг. Тоа е најголемиот можен чин на почит што ви е покажан. Кога емирот на Катар ви го нуди овој подарок, мислам дека никој не може да си дозволи да не го прифати. Меси е во ПСЖ, нели? Знаете ли кој е газда на ПСЖ? Кралското семејство, а не Насер Ал-Хелаjфи“, заклучи романскиот тренер.

Тагови
реклама

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Фудбал

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more

Артета ја пронајде деветката во Бундеслигата

Read more

Меси сака да ја предводи Аргентина на Олимпијадата

Read more

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Читај повеќе

Артета ја пронајде деветката во Бундеслигата

Читај повеќе

Меси сака да ја предводи Аргентина на Олимпијадата

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Читај повеќе

Несигурност во Интер: Нуди 8, а Лаутаро бара 12 милиони евра плата

Читај повеќе
  • play_arrow

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Читај повеќе

Мбапе конечно објасни: Останав во ПСЖ поради Мундијалот, сега одам понатаму

Читај повеќе

Газдата на Јунајтед има 5 строги правила: Кој тренер ќе се нафати да ги следи?

Читај повеќе

ПСЖ нуди 100 милиони евра за ѕвездата на Наполи

Читај повеќе