Што откривме за Марс во 2020 година?

Марс е четвртата планета од Сонцето со просечна оддалеченост од 227.940.000 км. Нејзиниот пречник изнесува 6.794 км (речиси двојно помал од тој на Земјата), со што, според големината, таа е седмата планета во Сончевиот Систем.

Првото вселенско летало кое ја посетило планетата Марс е „Mariner 4“ во 1965 година, по што следеле уште неколку други, меѓу кои и Mars 2, првата сонда која слетала на Марс. Досега само Американците успеаја да спроведат подолги мисии со ровер на Марс, наречени „Pathfinder“, „Spirit“, „Opportunity“ и „Curiosity“ – кој е единствен кој е уште во функција.

Годинава, на 13 октомври, бевме сведоци на вселенски феномен што последен пат се случил во 2003 година, а наредниот пат ќе се појави дури до 2035 година – Марс беше на најмала оддалеченост од Земјата.

Како и секоја планета во нашиот Сончев Систем, Земјата и Марс кружат околу Сонцето. Но, Земјата е поблиску до Сонцето и затоа е побрза во својата орбита. Земјата прави два круга околу Сонцето, додека во тоа време Марс прави едно такво патување.

Во текот на оваа чудна и (се надеваме) неповторлива 2020 година, вселенските истражувања не запреа, па дознавме многу нови нешта за Црвената планета, како на пример дека мегапоплави се случиле во кратерот Гејл пред 4 милијарди години.

Погледнете што сѐ откривме за Марс во 2020 година:

Remote video URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Наука

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Read more

Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Read more

Како ќе изгледа Марс по 100 години отсега?

Read more

Роверот на НАСА собра втор примерок од карпа од Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Читај повеќе

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Читај повеќе

Telegram е рај за сајбер криминалците

Читај повеќе

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

Читај повеќе

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Читај повеќе

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Читај повеќе