Што сака Путин на Балтикот?

Тензиите на Балтикот растат со години. Началникот на Генералштабот на шведската армија сега предупредува на желбата на Кремљ да ја преземе надмоќта.

Рускиот претседател Путин би можел, како што вели, да го насочи својот нишан на стратешки важен остров.

„Ако Русија ја преземе контролата и го опколи Балтичкото Море, тоа би имало огромно влијание врз нашите животи - во Шведска и сите други држави на Балтичкото Море. Не можеме да го дозволиме тоа“, рече Мајкл Бајден. „Балтичкото море не смее да стане игралиште на Путин каде што тој шири страв меѓу членките на НАТО“, рече генералот.

Од островот Готланд, рече тој, Шведска може да им помогне на другите земји на НАТО во Балтичкото Море да живеат во безбедност.

„Но, ако Путин го нападне Готланд, тој може да им се закани на земјите на НАТО од морето. Тоа би бил крај на мирот и стабилноста во нордиските и балтичките региони“, рече Бајден.

Без воени последици за влезот во НАТО

Во однос на влезот на Шведска во НАТО, Путин се закани со последици. Сепак, Бајден не можеше да потврди дека заканите на Кремљ биле проследени со акции.

„Во суштина, не сме виделе поголема активност од Русија од приклучувањето отколку порано.“

Тој понатаму рече дека Шведска во сценаријата претпоставувала дека Русија демонстративно ќе ги покаже своите мускули.

„Но, не сметавме на инвазија и копнени трупи“, изјави Бајден за весникот RND. Кога Шведска ќе ги набљудува движењата на руските војници, таа нема да биде директно на нејзините граници, рече Бајден.

„Тие прават вежби, но само на очекуваното ниво“, рече тој.

Од друга страна, рече тој, се очекуваат „невоени провокации“, како што се дезинформации, кампањи за клевета и сајбер напади.

„Имаше сериозни сајбер напади, но тешко е да се каже кој навистина стои зад нив“, рече Бајден. „Во некои случаи тоа беше дефинитивно државен актер, но можеше да биде некој друг, а не Русија“, додаде тој.

Руски танкери за нафта „закана за животната средина во Европа“

Шведскиот началник на Генералштабот предупреди и на сериозна катастрофа предизвикана од стари руски танкери со нафта во Балтичкото Море. „Русија може да предизвика еколошка катастрофа веднаш пред нашиот праг и да изгледа како несреќа. Последиците од животната средина би биле поразителни“, рече Бајден, цитиран од весникот RND.

Руските танкери за нафта, додаде тој, се вистинска опасност за животната средина во Европа. Но, Русија може да ги користи овие бродови на други начини за да води војна против НАТО, рече Бајден.

„Нема подобар начин Русија да се сокрие од нас отколку да се маскира во стар танкер за нафта. Тие можат да ги користат бродовите за да ги прислушуваат нашите комуникации, тајно да транспортираат нешто или да ги користат за подводна саботажа“, рече Бајден.

Министерот за цивилна одбрана предупреди на можна војна

Во јануари, шведскиот министер за цивилна заштита Карл-Оскар Болин предизвика бурни реакции кога на конференцијата за одбрана истакна дека може да има војна во Шведска. Набргу потоа, Бајден исто така изјави дека луѓето во земјата мора ментално да се подготват за војна.

По крајот на Студената војна, Шведска нагло ги намали трошоците за одбрана во 1990-тите. Дури по руската анексија на полуостровот Крим во 2014 година повторно се појавија зголемени инвестиции во безбедноста на земјата.

Минатата година владата рече дека ќе ја надмине целта од два отсто од трошоците за одбрана во 2024 година. Според шведската новинска агенција ТТ, планираните трошоци за оваа година се околу 6,5 милијарди круни. Сепак, според Шведската агенција за цивилни итни случаи, потребно е речиси три пати повеќе за покривање на потребите.

Конечно, во април 2024 година, еден месец откако Шведска се приклучи на НАТО, владата на скандинавската земја објави дека ќе инвестира 385 милиони шведски круни (33 милиони евра) во цивилна одбрана и реконструкција на засолништа за воздушни напади, цитирајќи ја својата проценка дека безбедносната ситуација се влоши. Според извештаите, парите ќе бидат наменети и за зајакнување на службите за итни случаи, изградба на резерви на дрога и сајбер безбедноста на земјата.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Свет

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Read more

Рекордно се троши на нуклеарно оружје - која земја купува најмногу?

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе