Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Овие намирници имаат широк спектар на намени, па може да се користат како замена за прашокот за печиво.

Сода бикарбоната, освен што се користи за чистење, нега на лице, миење коса, е одлична замена за прашокот за печиво.

Причината за тоа е што кога ќе се соедини со кисели состојки и течности овозможува тестото да нарасне и да стане токму она што ни е потребно за одреден рецепт.

Сода бикарбона како замена за прашок за печиво

Сода бикарбоната како замена за прашокот за печиво го дава својот ефект кога на неа ќе се додаде кисела состојка како лимонска киселина, павлака или јогурт и кисело млеко. Причината за тоа е што сода бикарбоната не е готов производ како прашокот за печиво, односно не содржи кисели состојки.

Сода бикарбона и јогурт

Јогуртот е кисел, што овозможува сода бикарбоната да произведува јаглерод диоксид и да делува како прашок за печиво. Исто така, додава влага и благ вкус на тестото.

Сооднос: ¼ лажичка сода бикарбона + ½ чаша јогурт = 1 лажица прашок за печиво.

Сода бикарбона и матеница

Матеницата, како и јогуртот, обезбедува киселина која реагира со сода бикарбоната, помагајќи му на тестото да нарасне. Матеницата исто така додава малку кисела нота на печените производи.

Сооднос: ¼ лажичка сода бикарбона + ½ чаша матеница = 1 лажичка прашок за печиво.

Сода бикарбона и павлака

Павлаката е уште една кисела состојка која може да ѝ помогне на сода бикарбоната да произведува јаглерод диоксид и да делува како прашок за печиво за да додаде богатство и влажност на тестото.

Сооднос: ¼ лажичка сода бикарбона + ½ чаша кисела павлака = 1 лажичка прашок за печиво.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе