Tesla

Продажбата на Tesla во Европа најниска во последните 15 месеци

Асоцијацијата на европски производители на автомобили (ACEA) објави дека во април во Европската Унија се регистрирани само 13,95 илјади електрични возила (ЕВ) на американската компанија Tesla, што е за 2,3 отсто
Read more

Tesla развива компактен кросовер под кодното име Redwood

Компанијата Tesla работи на нов компактен електричен кросовер под кодното име „Redwood“, чие производство ќе започне во јуни 2025 година.
Read more
play_arrow

Tesla цели високо: Два нови модела и годишно производство од 5 милиони возила

Годишното собрание на акционери на Tesla во 2023 година вклучи важно соопштение за идните производи, иако со ограничени детали.
Read more

Скандал во Tesla: Снимале клиенти со скриени камери

Помеѓу 2019 и 2022 година, група вработени во американската компанија Tesla тајно земале приватни видеа од автомобилите на клиентите и ги споделувале меѓу себе, а некои од видеата биле многу приватни, изјавиле за
Read more

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Повеќе од милион автомобили на Tesla ќе бидат повлечени поради нов проблем, а овојпат тоа се прозорците.
Read more

Tesla ги прекршува европските регулативи со камерите за надзор во возилата

Германското здружение на потрошувачи VZBV поднесе тужба против американскиот производител на електрични автомобили Tesla пред Регионалниот суд во Берлин поради загриженоста за заштитата на личните податоци и тврд
Read more

Tesla Motors оствари рекорден профит од 3,3 милијарди долари во првиот квартал

Tesla оствари рекорден профит во првиот квартал од оваа година, откако сопственикот Илон Маск изјави дека компанијата може да го зголеми производството повеќе од очекуваното, и покрај „тесните грла“ во синџирите
Read more

Ново одложување - ништо од Tesla Cybertruck и годинава

Според последните информации, производството на футуристичкото возило Tesla Cybertruck е одложено за најмалку уште една година.
Read more
play_arrow

Може ли Tesla против тенк?

Притоа не мислиме на трка за забрзување, туку на класична дисциплина влечење јаже.
Read more

Кога Volkswagen ќе ја надмине Tesla?

Volkswagen сака да стане најголемиот светски произведувач на електрични автомобили во 2025 година.
Read more

Како Volkswagen планира да ѝ ја земе круната на Tesla?

Германскиот гигант Volkswagen планира да обезбеди понуда на батерии и да ја прошири инфраструктурата за полнење електрични возила во Европа, како дел од засилените напори да ја престигне Tesla и да ја направи т.н.
Read more