МЛБ 2023

Тексас Ренџерс за прв пат во историјата ја освоија МЛБ

За прв пат во историјата на 63-години старата франшиза, тимот на Тексас Ренџерс ја освои Светската серија, а во финалето на МЛБ плеј-офот го совлада тимот на Аризона Дајмондбекс. До решавачката победа дојде синоќа на „Чејс Филд“ стадионот во Феникс победувајќи со 5:0, додека вкупниот резултат во серијата гласи 4-1 за Тексас.

Мич Гарвер го прекина нерешениот резултат со РБИ сингл во седмиот ининг, а Јунг и Хајм ја потврдија победата во деветтиот. На овој начин Ренџерс ја освоија долгоочекуваната титула, по двете загубени финалиња во 2010 и 2011 година. А, за подвигот да биде уште поголем, трофејот во МЛБ пристигна по сезона во која Тексашаните загубија дури 102 натпревара!

Remote video URL

Ренџерс имаа перфектен учинок на гостувањата во плеј-офот со 11 победи без пораз, а „есенската класика“ ја завршија со три победи во низа во Аризона. Кори Сигер беше прогласен за најкорисен играч (МВП) во финалната серија. И тоа по вторпат во кариерата, по успехот со Лос Анџелес Доџерс во 2020 година.

Во плеј-офот Тексас Ренџерс почнаа од вајлд-карта серијата елиминирајќи ја Тампа Беј Рејс со 2-0. Потоа во четвртфиналето ги елиминираа Балтимор Ориолес со 3-0, а во полуфиналето Хјустон Астрос со 4-3.

Ова беше второ финале за Аризона Дајмондбекс, кои по поразот од Тексас останаа на едната титула освоена во 2001.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе