Торонто ја продолжи соработката со тренерот Нурс

Торонто не успеа да ја одбрани титулата, но тоа не го спречи раководството на единствениот канадски тим во НБА и единствениот шампион во најсилната лига во светот надвор од САД, да ја продолжи соработката со тренерот Ник Нурс.

„Нашата доверба во Ник продолжува да расте, а дел од тоа доаѓа од она што го доживеавме заедно. Изминатите две сезони не беа слични на ниту една во историјата на нашиот тим. Прво, го освоивме шампионатот, а потоа се боревме против глобалната пандемија и продолживме да се залагаме за борба против расизмот и социјалната правда. Ник докажа дека може да тренира на теренот и да биде лидер во животот. Со нетрпение очекуваме да постигнеме големи работи во иднина, рече претседателот на Репторс“, Масаи Уџири.

URL

Во неодамна завршената сезона за Торонто, Нурс ги предводеше Репторс до скор 53-19 во текот на регуларниот дел од сезоната (втор најдобар во НБА) и рекорд на франшизата со 73,6 проценти успех, додека тимот стигна барем до полуфиналето на Источната конференција петта година по ред.

„Моето семејство и јас секогаш ќе ги цениме Лари Таненбаум и МЛСЕ (сопственици на франшизата) за оваа можност. Благодарен сум на Масаи, Боби и играчите за нивната доверба и напор. Торонто е мојот дом во последните седум години и се радувам на тоа што ќе биде во иднина. Гледав како франшизата расте и го достигнува својот врв, па едвај чекам нови можности за освојување на уште една шампионска титула“, рече Нурс.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Кошарка

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Read more

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Read more

Дончиќ се разбуди и го среди Милвоки

Read more

Јокиќ повторно брилијантен, Дончиќ не се прослави

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе