Три ефикасни трикови за чистење фуги

Ништо не може да го наруши изгледот на вашите убави плочки како валканите фуги.

Чистењето на фугите може да биде вистински кошмар за многумина, а за да ви заштедиме време и да ја ублажиме маката, најдовме одлични трикови за чистење на фугите кои веднаш ќе ви се допаднат.

Еве 3 од најбрзите и најефикасните начини за чистење на фугите, а на вас е да ги испробате.

Сода бикарбона

Сите слушнале за моќта на чистење на содата бикарбона, а кога станува збор за чистење фуги, таа е совршена за оваа работа. Не е многу абразивна при отстранување на дамки без никакви хемикалии.

За чистење на фугите со сода бикарбона потребна ви е добра четка за чистење. Може да заврши работа и стара четка за заби, но за најдобри резултати користете специјализирана четка за фуги со крути влакна.

Сами направете средство

Ќе ви треба прашок за печиво, течен сапун за садови и хидроген.

Измешајте една лажица течен сапун за садови со половина шолја сода бикарбона и четвртина шолја хидроген. Сето тоа сипете го во шише со распрснувач. Нанесете го растворот за чистење на фугите и оставете да отстои 10 минути. Со цврста четка истријте, добро измијте и тоа е тоа.

Пареа

Веројатно најефикасниот начин за чистење на фуги е со пареа. Врелата пареа може да навлезе во малите пукнатини и пори на фугите и на тој начин ја отпушта нечистотијата и маснотиите поефикасно од било кој вид хемиско средство за чистење или четки.

Покрај тоа, високата температура на пареата не само што чисти, туку и дезинфицира, отстранувајќи 99,9% од мувлата и бактериите.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Живот

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Време е за отказ: 6 знаци дека работите во токсична атмосфера

Read more

Седум штетни митови за воспитувањето деца

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе