Турист објави видео од Северна Кореја: Сцени од изолираната земја кои ретко може да се видат

Корисник на TikTok кој неодамна ја посетил Северна Кореја објави клип од улиците на Пјонгјанг, со што го привлече вниманието на многумина.

Снимал луѓе како шетаат по улиците и во метро станицата, момче кое вози велосипед итн. Некои велат дека ова видео изгледа бизарно и дека луѓето се однесуваат како роботи, додека други рекле дека би сакале да ја посетат оваа земја.

„Лудо е што луѓето не знаат за ништо друго освен ова“, „Отсекогаш сум сакал да живеам во 70-тите и 80-тите. Сега знам која земја треба да ја посетам за да го доживеам тоа“, „Не знаев можело да се снима таму“, „Изгледа мирно“, „Би сакал да останам овде“, се дел од коментарите на TikTok. Видеото собра над 2 милиона прегледа на оваа социјална мрежа.

@skinnhandske People of Pyongyang, North Korea #northkorea #travel #traveltiktok #travelbucketlist ♬ Jacob and the Stone (Slowed) - Emile Mosseri & sped up + slowed

На туристите за посета на Северна Кореја им е потребна виза, за која се грижат туристичките агенции кои нудат патувања во таа земја. Постојат голем број правила што треба да се следат, како што се избегнување критикување на режимот, фотографирање и снимање само кога ви е дозволено итн. Во случај да сакате да направите нешто надвор од наведените правила, задолжително е да се консултирате со водич.

Потоа истиот тиктокер објави уште две видеа.

@skinnhandske Suburbs of Pyongyang, North Korea #northkorea #travel #traveltiktok #travelbucketlist ♬ God‘s promise - daniel.mp3

Пјонгјанг е најстариот корејски град. Основан е во 1122 година на местото на главниот град на кралството Тангун. Има многу згради во традиционалниот социјалистички градежен стил. Во градот доминира преголемиот, недовршен хотел „Ryugyong“, кој беше прогласен за најгрдата зграда во светот во анкетата на WeirdAsiaNews.

Вреди да се спомене и кулата Џуче, која е именувана и изградена во чест на идеологијата Џуче, чиј основач се смета за севернокорејскиот лидер Ким Ил Сунг. Изградена е во 1982 година.

Низ градот има многу споменици на „вечниот“ поранешен претседател Ким Ил Сунг. Најважната несоцијалистичка знаменитост е гробот на кралот Донмјеон од кралството Гогурјео.

@skinnhandske North Korean TV #northkorea #travel ♬ originalljud - skinnhandske
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Чек дис аут

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе