Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

МИА/КАЈГАНА
/ 08.08.2020 / 14:23

Освојувачот на УС Опен за 2016 година, Стен Вавринка, одби да учествува на годинашното издание на турнирот поради пандемијата на коронавирус.

Триесет и петгодишниот Швајцарец својата одлука ја објави во интервју за радио RTS во неговата татковина.

Така, носителот на 3 Грен слем титули практично потврди дека нема да игра во Њујорк, откако веќе стана јасно дека тој не е на списокот на тенисери кои се пријавиле да учествуваат на престижниот турнир.

URL

– Ситуацијата со коронавирусот во САД, а особено во Њујорк, е многу специфична. Не сакам да патувам во вакви услови. Исто така, има многу неизвесности за карантинот. Во принцип, има премногу прашања и сомнежи. Покрај тоа, има многу комплициран календар по турнирот во Њујорк, изјави Вавринка.

Ролан Гарос започнува набргу потоа на 27 септември.

URL
реклама

Тенис

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Read more

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Read more

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Read more

Халеп конечно го освои Вечниот град

Read more

Спорт

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе