ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ДАНСКА/ШВЕДСКА/НОРВЕШКА 2023

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Вечерва во Скандинавија започнува Светското првенство во ракомет за жени. Домаќини на Мундијалот се Данска, Шведска и Норвешка.

Светскиот собир ќе биде отврен со два натпревара во Данска. Репрезентацијата на Украина, која во баражот ја елиминираше Македонија, во Фредериксхавн ќе игра против Бразил, а во Ставангер ќе се сретнат Јужна Кореја и Австрија. Двата натпревара се со почеток во 18 часот. Подоцна од 20:30 ќе играат Норвешка - Гренланд и Шпанија - Казахстан.

Мундијалот ќе се игра во Хернинг, Фредериксхавн и Ставангер (Данска), Хелсинборг и Гетеборг (Шведска) и Трондхајм (Норвешка). Пренос од Мундијалот на територијата на Македонија ќе врши Arena Sport.

Првата фаза, која ќе започне вечерва, ќе заврши на 5 декември. Втората фаза ќе се игра од 6 до 11 декември, а ден подоцна ќе започне нокаут рундата. Големото финале е закажано за 17 декември. Титулата ја брани Норвешка.

Со вајлд карта учествуваат Австрија и Исланд, додека за издвојување е враќањето на светската сцена на Гренланд првпат по собирот во 2001 година. За Гренланѓанките ова ќе биде само второ учество, колку што ќе биде и за Исланѓанките. Инаку, Гренланд летоска стана шампион на Северна Америка откако во финалето ја совлада Канада со 17:15 (9:6 на полувреме).

Група А

Шведска
Хрватска
Кина
Сенегал

Група Б

Црна Гора
Унгарија
Камерун
Парагвај

Група Ц

Норвешка
Јужна Кореја
Гренланд
Австрија

Група Д

Франција
Словенија
Исланд
Ангола

Група Е

Данска
Романија
Србија
Чиле

Група Ф

Германија
Полска
Јапонија
Иран

Група Г

Бразил
Шпанија
Украина
Казахстан

Група Х

Холандија
Чешка
Аргентина
Конго

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Ракомет

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Read more

Завршува ракометниот спектакл: Дали Французите можат да ја победат фуријата Данска?

Read more

Македонија ги дозна потенцијалните ривали во баражот за пласман на СП

Read more

Пикерот на Австрија е хит на ЕУРО, го чуваат и по четворица противници

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе