Бизнис

British Airways ќе отпушти 350 пилоти

Британската авиокомпанија British Airways ќе отпушти 350 пилоти, а 300 ќе испрати на чекање, соопшти компанијата.
Read more

Десетте најдобри економии во Азија

Очекувано, на азискиот континент најсилна економија има Кина и тоа убедливо пред сите останати.
Read more

Повторно раст на цената на златото

Цената на златото денеска се доближи до највисокото ниво во последните 8 години. Порастот на цената на златото се должи на новозаболените со COVID-19 во светот и сомнежот дека набрзо ќе се обнови економијата.
Read more

Грција лани ја посетиле 948.000 македонски државјани и потрошиле 114 милиони евра

Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога имало 1.187 000, според официјалните податоци од Банката на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Хотелиерите очекуваат успешна сезона преку искористеност на ваучерите за домашен туризам

Хотелиерите се надеваат на успешна туристичка сезона, иако се свесни дека ништо нема да биде како порано.
Read more

Swarovski ќе го намали бројот на вработени

Австриската компанија за луксузен накит Swarovski денеска најави големо намалување на бројот на вработени ширум светот.
Read more

Експерт предупредува на крах на доларот следната година

Американската валута во 2021 година може да девалвира за една третина, предупреди Стивен Роуч, поранешниот претседател на банката Morgan Stanley Asia.
Read more

Хотелиерите од Охридскиот регион подготвени за работа во новата реалност... Уште само да дојдат гости!?

Сместувачките капацитети, хотелиерите и приватните станоиздавачи ги добија протоколите за работа во новонастанатата ситуација наметната од епидемијата на короновирусот.
Read more

Пад на швајцарскиот БДП: Луѓето остануваат без работа, потрошувачката се намалува

Швајцарската економија годинава ќе претрпи најголем пад во последните неколку децении, бидејќи пандемијата на коронавирусот тешко ги погоди производството и работните места, соопшти швајцарската Влада, но исто така истакна дека падот ќе б
Read more

Повторно ќе падне цената на нафтата, стравот од коронавирусот расте

Цените на нафтата на меѓународните пазари денеска благо се зголемија, но неделава се очекува првпат да паднат, по шест недели раст, заради стравувањата од побарувачката во случај на втор бран од заразата со коронавирусот.
Read more

Zara ќе затвори 1.200 продавници

Светски познатиот моден бренд Zara ќе затвори 1.200 свои продавници, претежно на европскиот и азискиот пазар, како резултат на загубите направени за време на пандемијата на COVID-19.
Read more

Индексите на Вол Стрит паднаа по зголемото ширење на коронавирусот

Индексите на њујоршката берза Вол Стрит забележаа голем пад, по новото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот. Лошиот резултат го намали неодамнешниот оптимизам дека економијата би можела брзо да закрепне од најтешката криза во
Read more
реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Read more