Волкановски нокаутиран, остана без појасот во перо категорија

Грузискиот ММА борец Илија Топурија е новиот шампион во перо категорија (до 66 кг) во елитната промоција на УФЦ.

Топурија во неделата рано наутро во втората рунда го нокаутира Австралиецот Александар Волкановски и му го одзеде шампионскиот појас. Тоа беше главната борба на настанот UFC 298, кој се одржа во Хонда центарот во Анахајм.

Така Топурија го задржа статусот на непоразен борец, бидејќи забележа исто толку победи во 15 натпревари. Откако се приклучи на УФЦ, „Ел Матадор“ Топурија забележа седум победи, од кои 4 со технички нокаут.

URL

Така заврши владеењето на Волкановски во категоријата до 66 килограми, кое траеше од 2019 година, кога Австралиецот со македонско потекло го победи Макс Холовеј и стана шампион. Во меѓувреме, Волкановски пет пати го бранеше појасот – двапати против Холовеј и еднаш против Брајан Ортега, Чан Сун Јунг и Хаир Родригез.

Се покажа дека кобната грешка Волкановски ја направи кога го прифати вториот меч против Ислам Махачев на само седум дена пред борбата.

Во октомври 2023 година, тој по втор пат се обиде да ја освои титулата во лесна категорија (до 70 килограми) против асот од Дагестан, но Махачев го спречи со атрактивен нокаут.

По поразот Волкановски рече дека ќе бара реванш против Топурија.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Останати спортови

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Read more

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Read more

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Read more

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе