WhatsApp добива нова и многу корисна функција

Претстојното ажурирање ќе го синхронизира заклучувањето на разговорите на мобилните уреди, компјутерите и таблетите поврзани со WhatsApp корисничката сметка.

WhatsApp работи на нова функција која на корисниците ќе им даде можност да ги заклучуваат разговорите на поврзаните уреди. Во моментов, ако заклучите разговор на вашиот телефон, тој ќе остане отклучен на вашиот компјутер или таблет.

Новата функција на WhatsApp автоматски ќе го заклучи разговорот на сите поврзани уреди, откако ќе го заклучите на главниот уред.

WhatsApp им овозможува на корисниците да заклучуваат поединечни разговори користејќи лозинка или биометрика (отпечаток од прст, препознавање лице). Ова им дава дополнителна безбедност на корисниците и ги спречува другите да отвораат заклучени разговори доколку пристапат до вашиот телефон. Сепак, функцијата за заклучување разговор работи само на мобилниот уред, а не и на поврзаните уреди.

Некои од претстојните ажурирања ќе го синхронизираат заклучувањето на разговорите на мобилните уреди, компјутерите и таблетите поврзани со WhatsApp корисничката сметка. Значи, ако заклучите разговор на вашиот телефон, тој автоматски ќе биде заклучен на вашиот компјутер, па ќе мора да внесете лозинка за да го отклучите.

Новата функција спречува неовластен пристап до заклучени разговори од поврзани уреди и осигурува дека вашата приватна WhatsApp кореспонденција останува приватна дури и кога се пристапува од други уреди.

Функцијата за синхронизација на заклучување разговор е забележана во најновата бета верзија на апликацијата WhatsApp за Android, објави WABetaInfo. Сè уште е во развој и сè уште не е јавно достапна, но веројатно наскоро би можела да им биде претставена на корисниците.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Софтвер

WhatsApp добива AI chatbot

Read more

Apple ја отвори App Store за емулатори на ретро игрици

Read more

Microsoft во цел свет ги одвојува Teams и Office

Read more

Instagram има скриена игрица - како да се најде?

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе