Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Технолошката компанија Bullitt неодамна го претстави првиот антибактериски телефон во светот, CAT S42. Основниот модел може да се купи по цена од 229 фунти, додека верзијата со Biomaster технологија ќе биде достапна идната година.

Произведувачот планира антибактериска опција да претстави и на другите уреди S52 (380 фунти) и S62 (599 фунти).

S42 не ги убива бактериите и вирусите туку спречува размножување на патогените. Ефектот се постигнува благодарение на сребрените јони вградени во материјалот во текот на производството, пренесе Daily Mail.

Од Bullitt тврдат дека оваа технологија ја намалува количината на бактерии за 80% во рок од 15 минути, како и во период од 24 часа. Телефонот поседува 5.5-инчен дисплеј, Corning Gorilla 5S заштитно стакло, а функционира со Mediatek Helio A20 чипсет. Има 3GB RAM-меморија и 32 GB простор за складирање податоци.

Отпорен е на вода, удари и падови, благодарение на куќиштето од нерѓосувачки челик.

Remote video URL

 

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Мобилни

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Read more

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Read more

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Read more

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе