Зошто iPhone почна да се полни побавно?

Apple тивко објави нова функција за iOS 16, која не им се допадна на фановите.

iOS 16.1 ја донесе функцијата Clean Energy Charging, што ги намалува емисиите на јаглерод со забавување на полнењето на уредите iPhone.

Телефонот се полни побавно во зависност од временскиот период на полнење, како и од локацијата каде што се полни уредот.

Оваа ситуација предизвика негодување кај корисниците, кои сметаат дека Apple намерно ја додал функцијата за да ги „излаже“ да ги надградат своите уреди. Други сметаат дека гигантот од Купертино им диктира на луѓето како да го користат телефонот од 1.000 долари.

URL

Засега, опцијата Clean Energy Charging е достапна само за корисниците во САД, а може да се исклучи со едноставно притискање на копче.

Clean Energy Charging работи со Optimized Battery Charging и учи врз основа на навиките за полнење на корисникот.

За да ја деактивирате функцијата, потребно е да отидете до поставките – Battery – Battery Health and Charging и да го исклучите Clean Energy Charging.

URL
Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Мобилни

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Read more

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Read more

Xiaomi го претстави Redmi Note 12 Turbo и со Harry Potter верзија

Read more

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе