14 пратеници: Коалицијата ВРЕДИ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на ВРЕДИ, Башким Хасани, коалицијата ВРЕДИ добила близу 500 гласа, а за Европскиот фронт гласале 48 избирачи.

„Коалицијата ВРЕДИ доби еден пратеник повеќе за сметка на пратеник на Европскиот фронт со прегласувањето во шестата изборна единица“, изјави Хасани.

„Кога се гласа без притисоци, без кражби и без многу манипулации резултатот е тој, или во случајов, коалицијата ВРЕДИ го добива 14-тиот пратеник“, рече претставникот на коалицијата ВРЕДИ.

Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) за излезеноста на седумте избирачки места на кои денеска имаше прегласување за парламентарните избори, на избирачкото место во Општина Желино, едиствено на кое се прегласува во шестата изборна единица, до 18:30 часот гласале вкупно 546 избирачи.

Претставниците на коалицијата ВРЕДИ, Арбен Таравари и Башким Хасани, на социјалните мрежи го напишаа бројот 14 со што алудираат на уште еден пратеник во коалицијата.

Коалицијата ВРЕДИ на парламентарните избори на 8 мај имаше 13 пратеници, а коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ доби 19 пратенички мандати.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Македонија

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Read more

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Read more

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Read more

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе