Алкарас ќе игра за Тим Европа на Лејвер купот

Шпанецот Карлос Алкарас стана првиот тенисер кој потврди дека ќе учествува на Лејвер купот што ќе се игра во септември 2024 година во Берлин.

Вториот тенисер во светот играњето во главниот град на Германија, каде ќе ги брани боите на Европа против остатокот од светот, го потврди во видео-обраќање преку Instagram.

„Го ценам Бјорн Борг, селекторот на Тим Европа, има доверба во мене. Со нетрпение очекувам да ги вкрстам силите со моите ривали и во сингл и во двојки. За мене е голема чест да ја претставувам Европа во ова натпреварување. Ќе направам сѐ за мојот тим повторно да го освои трофејот на овој турнир. Едвај чекам да слушнам кој ќе му се придружи на мојот тим следниот септември“, изјави 20-годишниот Алкарас.

Шпанецот никогаш не играл во германската престолнина и затоа со нетрпение ја очекува можноста да игра пред германската публика, за која вели дека е прекрасна.

„Возбуден сум што ќе имам можност да играм пред публиката во Берлин и да можам да го истражам градот. Едвај чекам да се видиме следната година“, заклучи второрангираниот тенисер во светот.

URL
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Тенис

Ѓоковиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Србија од Дејвис купот

Read more

Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

Read more

Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Read more

Тешка група за Ѓоковиќ на Завршниот мастерс во Торино

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе