Apple планира да произведе 14-инчен MacBook Pro со Mini-LED екран

Компанијата Apple наводно работи на производството на 14,1-инчниот MacBook Pro, тврди познатиoт аналитичар Минг-Чи Куо.

Освен 14,1-инчниот MacBook Pro, на пазарот пристигнува и новиот 27-инчен iMac Pro и 7,9-инчниот iPad mini. Овие три уреди: 16-инчниот MacBook Pro, 12,9-инчниот iPad Pro и 10,2-инчниот iPad ќе имаат Mini-LED екрани.

Куо претходно соопшти дека Apple ќе ги користи Mini-LED екраните за некои од своите производи, како и дека планира да го пласира на пазарот iPad Pro во третиот квартал од оваа година.

Сепак, новиот iMac Pro ќе биде првото освежување на овој уред откако за првпат се појави во декември 2017 година. Неговата иднина беше на стаклени нозе, особено поради редизајнираниот MacBook Pro. Меѓутоа, Куо тврди дека сега пристигнува новиот iMac Pro.

Куо го споменува и 7,9-инчниот iPad mini. Новиот модел ќе има и поусовршен процесор.

Apple ги фаворизира Mini-LED екраните во однос на ОLED екраните бидејќи нудат повеќе предности како што се широк спектар на бои и затемнување на екранот.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Хардвер

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Read more

Dell претстави два нови лаптопа

Read more

Apple планира да произведе iPad и iPad mini со поголем екран

Read more

Поглед во новиот таблет Surface Go 2

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе