Доаѓа револуција во атлетиката: Скокот во далечина никогаш повеќе нема да биде ист

Светската атлетска федерација (World Athletics, поранешна ИААФ) има намера да воведе вистинска револуционерна промена во дисциплината скок во далечина.

Имено, во иднина повеќе нема да има даска за одраз на атлетичарите и атлетичарките.

Наместо даската за одраз, би се поставило многу пошироко поле, со што ќе се намали веројатноста за престап при скоковите.

Светската атлетика се одлучи на оваа промена бидејќи на последното светско првенство дури третина од скоковите беа поништени поради престапи.

Новите правила ќе се применуваат веќе оваа година, тестирани во некои помали натпреварувања, а од 2026 година ќе важат и за најголемите.

Тоа значи дека на Олимписките игри во Париз ова лето последен пат ќе ги видиме даските за одраз на спортистите.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Останати спортови

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Read more

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Read more

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Read more

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе