Едноставни трикови за отстранување на лошиот мирис од патиките

Пред да започнете со чистење, проверете дали патиките се целосно суви. Ако се влажни или мокри од секојдневно носење, вежбање или лошо време, наполнете ги со стуткан весник и оставете ги да се исушат на воздух.

Ако смрдеата опстојува по дезинфекција на патиките со средства за дезинфекција, обидете се со некои од долунаведените методи дома.

Наполнете два чорапа со сода бикарбона, врзете ги одозгора и вметнете по еден чорап во секоја патика. Оставете да отстојат преку ноќ.

За да се ослободите од бактериите и габите што предизвикуваат мирис, испрскајте ја внатрешноста на патиките со спреј за дезинфекција. Внатре можете да посипете и прашок за стапала или прашок за печиво, за сличен ефект.

Некои патики се перат во машина. Следете ги упатствата за оптимални резултати. Општо земено, повеќето патики што се перат во машина треба да се мијат нежно со ладна вода и благ детергент. Секогаш оставете ги да се исушат на воздух.

Спречете ја идната смрдеа со тоа што ќе ги одржувате патиките суви и често менувајќи ги паровите што ги носите.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Живот

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Read more

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе