Евакуација на трговски центар во Сиднеј, четворица мртви и многу повредени во масовно прободување со нож

Макфакс
/ 13.04.2024 / 09:41

Стотици луѓе се евакуирани од трговски центар во Сиднеј по масовно прободување со нож. Најмалку четири лица загинаа, а неколку се ранети, објави News.com.au.

Според непотврдени информации напаѓачот бил застрелан.

Во тек е полициска операција во прометниот трговски центар во близина на плажата Бонди поради сомневање за прободување на повеќе лица, се вели во извештајот.

Двајца сведоци изјавија за Reuters дека се слушнале истрели.

Државната полиција на Нов Јужен Велс соопшти дека полициската операција е во тек, но не соопшти повеќе детали.

Објавите на социјалните мрежи покажаа дека луѓето бегаат од трговскиот центар, а автомобилите на полицијата и итната помош брзаат кон областа.

URL
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе