Ферари го претстави болидот за новата сезона

Ф1
Ф.З.
/ 13.02.2024 / 14:59

Ферари го откри својот нов Ф1 болид за оваа 2024 сезона, SF-24, со кој ќе се обиде да биде поконкурентен од минатата година, почесто да се бори за победи и да се обиде да биде поголема закана за Ред Бул, кој доминираше минатата сезона.

Ферари го откри новиот SF-24 во својата база во Маранело со објавување на неколку студиски фотографии кои откриваат големи промени во споредба со минатогодишниот SF-23, пренесува MAXF1.net.

Минатата година Ферари беше многу брз во квалификациите, но во трките значително паднаа во конкурентноста поради полошата употреба на пневматиците во однос на неговите ривали.

URL

Во Сингапур, Саинс беше единствениот возач кој го победи Ред Бул минатата година, а со новиот SF-24, Ферари ќе се обиде да ги задржи силните страни на претходниот болид, како што се одличната тракција во бавните свиоци, однесувањето над рабниците и брзината на правец.

URL

Новиот болид има малку поширок и позаоблен нос од неговиот претходник, а долните странични безбедносни структури се поместени во подот за да се ослободи повеќе простор за проток на воздух под страничните доводи за ладење, моделирани по Ред Бул и Мекларен.

Обликот на страните ја продолжува еволуцијата што Ферари ја воведе минатата година на шпанското ГП, каде што се движеа уште подалеку од нивниот првичен концепт на почетокот на 2022 година со болидот Ф1-75, без длабоките канали на горната површина што сега формираат паѓачка рампа кон задниот крај.

URL

„Првото претставување на нов болид пред светот е секогаш многу возбудлив момент за мене и за возачите, дури и ако сите веќе размислуваме за моментот кога ќе се соочиме со нашите ривали на патеката“, изјави тимскиот шеф Фредерик Васор.

„Годинава треба да почнеме таму каде што застанавме на крајот од минатата сезона, кога бевме постојани предизвикувачи, со цел постојано да се подобруваме во сите области.

URL

„Ни претстои најдолгата сезона во Формула 1 досега, а Шарл, Карлос и јас се согласуваме дека треба да бидеме подобри и поефикасни во начинот на кој управуваме со трките, донесувајќи храбри одлуки, за да го добиеме најдобриот можен резултат на секоја трка“.

„Често се вели дека навивачите можат да дадат дополнителна поддршка и тоа дефинитивно ќе биде вистина во првенството кое ќе биде многу неизвесно и ние сме горди што можеме да сметаме на нашите тифози од целиот свет“.

URL

Леклер и Саинс ја сочинуваат возачката постава на Ферари четврта година по ред, но ова ќе биде последна сезона за Саинс бидејќи Луис Хамилтон му се приклучува на тимот во 2025 година и тоа токму на местото на Шпанецот.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Ф1

Алонсо потврди: Останувам во Астон Мартин

Read more

Саинс и Леклер доминираа во Австралија, на Верстапен му откажаа сопирачките

Read more

Верстапен: Јас во Мерцедес? Ќе видиме во 2028 година

Read more

По 28 години полицијата го пронајде украденото Ferrari на Герхард Бергер

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе