Ферари му нуди 40 милиони фунти на Хамилтон

Ф1
Макфакс
/ 22.05.2023 / 14:32

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, има интересна понуда. Челниците на тимот на Ферари се подготвени да му понудат договор вреден 40 милиони фунти за да биде во нивниот тим од следната сезона.

Во Маранело веруваат дека Луис би имал одлична можност по осми пат да ја освои светската титула.

Претседателот на компанијата, Џон Елкан, е во контакт со Хамилтон, чиј договор со Мерцедес истекува на крајот на годинава.

Според островските медиуми, Ферари има две опции со Хамилтон – првата е партнер во следната сезона да му биде Шарл Леклер, што би значело заминување на Карлос Саинс во друг тим.

Друга опција е да се жртвува Леклер за да се донесе Хамилтон, а тоа практично би било трампа, каде Хамилтон би преминал во редовите на Ферари, а Леклер би бил со Џорџ Расел во Мерцедес.

Сега сѐ е на Хамилтон, кој треба сам да одлучи, парите нема да бидат пресудни, бидејќи му нудат речиси еднакви услови.

Една од работите што може да влијае е желбата на таткото на Хамилтон неговиот син еден ден да вози за Ферари.

Одлуката која Хамилтон треба да ја донесе најмногу ќе зависи од тоа дали во блиска иднина, со наградбите и подобрувањата, Мерцедес ќе успее да се доближи до Ред Бул.

Доколку успеат да ги направат посакуваните модификации, тој лесно може да одлучи да остане и да ја одбие понудата на Ферари.

Формула 1 продолжува следниот викенд со Големата награда на Монако (недела, 15 часот).

реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе