Голема чистка во Баерн: Отпишани 7 ѕвезди вредни 340 милиони евра

Сезоната за Баерн заврши со дебакл.

По 11 последователни титули, Бундеслигата ја заврши на само третото место, а од купот беше исфрлен од второлигаш. Не се посрамоти само во Лигата на шампионите со тесно испаѓање во полуфиналето против Реал, но тоа никого не утеши во Минхен.

Тренерот Томас Тухел заминува, а според најтиражниот германски весник ќе го следат дури седум ѕвезди.

„Раководството на Баерн ќе започне сеопфатно реновирање и чистење на тимот веднаш штом нов тренер ќе го преземе новиот тренер. На Баерн му треба голема чистка за да ги премести десетиците милиони потребни за засилувања“, пишува Bild и ги наведува седумте отпуштени, чии вредност Transfermarkt проценува на 340 милиони евра.

„Серж Гнабри (28 години) има договор до 2026 година, но тој е главен кандидат за продажба. Бидејќи премногу често се повредува, а и сега поради скинати мускули, не оди на ЕУРО. Понатаму, тој игра премногу ретко на врвно ниво Но, Баерн ќе има голем проблем да се ослободи од него бидејќи Гнабри има плата од дури 20 милиони евра.

Кингсли Коман (27) е во многу слична ситуација како Гнабри. Пречесто се повредува и покажува премалку конзистентност. Тој има договор до 2027 година и е проценет на 65 милиони евра. Доколку Баерн успее да го продаде, би добил цело богатство.

Џошуа Кимих (29) е еден од најтешките ликови во соблекувалната. Прашање е што планира новиот тренер со него. Да се ​​биде десен бек или лидер во средината? Зависи и од тоа што сака Кимих во иднина. Тој има договор до летото следната година и Баерн веднаш би го продал за да заработи нешто од него.

Леон Горецка (29) е лидер и е посветен на клубот. Сепак, Баерн сака свеж воздух во средниот ред во форма на Френки де Јонг.

Дајот Упамекано (25) заврши на клупата по серијата лоши игри сезонава. Баерн е блиску до Тах од Леверкузен, па би можел да го плати со продажба на Упамекано.

Алфонсо Дејвис (23) флертува со Реал, но неговите игри се се полоши. Баерн сака да му го продолжи договорот кој завршува во 2025 година, но Дејвис бара премногу пари. Затоа е многу веројатна разделба ова лето, но прашањето е дали Реал сè уште го сака?

Нусаир Мазрауи (26) толку често се повреди што Баерн зимава како скапа алтернатива го доведе Саша Бои (23). Се очекува да се врати и Јосип Станишиќ од позајмицата во Леверкузен, па Мазрауи е блиску до заминување“.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Фудбал

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Read more

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Read more

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе