УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Голманот на Звезда го собори рекордот за најмногу одбрани во ЛШ

Филип Здравески
/ 20.09.2023 / 10:10

Израелскиот репрезентативец Омри Глазер од синоќа е нов рекордер во Лигата на шампионите рушејќи го рекордот на Фернандо Муслера по бројот на одбрани во еден натпревар.

Бункер играта на српскиот шампион Црвена звезда кај актуелниот европски шампион Манчестер Сити резултираше со многу работа за нивното голманско летно засилување - Израелецот Омри Глазер. Репрезентативецот на Израел запиша дури 13 одбрани на „Итихад“, со што го собори досегашниот рекорд на Фернандо Муслера. Уругвајскиот голман запиша 12 одбрани на натпреварот на неговиот Галатасарај против Реал Мадрид, кој се одигра на 22 октомври 2019 година и заврши 0:1.

Глазер бранеше феноменално во првото полувреме против Сити и беше еден од најзаслужните што Црвена звезда на пауза замина со водтсво од 1:0.

Но, одличните одбрани ги засени катастрофалната реакција во 60. минута кога топката по ударот откосо на Хулиан Алварес се обиде да ја боксува, но ја промаши и таа заврши во мрежата.

Remote video URL

Сити на крајот славеше тешко извојувана победа од 3:1, а Глазер стана рекордер со 13 одбрани, од кои 10 беа одбрани на удари упатени од внатре во шестнаесетникот.

URL

Омри Глазер ја засили Звезда за 1,2 милиони евра во летниот преоден рок доаѓајќи од Хапоел Бе'ер Шева. Дојде на препорака на израелскиот стратег Барак Бакхар, кој седи на клупата на српскиот тим од мај годинава. Глазер сега е прв голман на репрезентацијата на Израел за која има 9 натпревари. Дебитираше во 2017 и тоа во Скопје против Македонија кога Израел победи со 1:0 во квалификациите за Мундијалот 2018.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Фудбал

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Read more

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Read more

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Read more

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Read more
 

Спорт

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе