Google ја подобри апликацијата Maps со низа ВИ функции, вклучително и Immersive View

Уште во мај, директорите на Google на I/O конференцијата за програмери ја претставија функцијата Immersive View за рути, што овозможува навигациски фотографии за планираните маршрути. Сега оваа функција е достапна за корисниците ширум светот.

Кога корисникот се движи пешки, на велосипед, во јавен превоз или кога вози, тие ќе му овозможат виртуелно да се движи по улиците и да ги следи turn-by-turn визуелните слики на патеката што ја избрал.

Функцијата ќе биде достапна за уредите со iOS и Android почнувајќи од оваа недела за Амстердам, Барселона, Даблин, Фиренца, Лас Вегас, Лондон, Лос Анџелес, Мајами, Њујорк, Париз, Сан Франциско, Сан Хозе, Сиетл, Токио и Венеција.

Само затоа што можете да ја видите рутата до вашата дестинација не значи дека ќе знаете како да ги читате знаците на патот. Google ја заменува својата постоечка функција за пребарување заснована на вештачка интелигенција (ВИ) технологија со функцијата Live View во апликацијата Maps Доволно е да ја допрете иконата Lens во апликацијата Maps и да го свртите телефонот, а системот ќе ја одреди прецизната локација на корисникот и ќе може да го насочи до блискиот банкомат, станици за јавен превоз превоз, ресторани, кафулиња и продавници.

Самата мапа добива значителна надградба. Зградите долж трасата ќе бидат попрецизно прикажани во апликацијата за да му помогнат на корисникот подобро да се ориентира на непознати графикони, а деталите за лентата ќе бидат прикажани по „заплетканите“ петљи на автопатиштата. Овие функции ќе бидат достапни за корисниците во десетина земји во текот на следните неколку месеци, вклучувајќи ги САД, Канада, Франција и Германија.

Корисниците во САД ќе видат подобри ознаки на HOV лентите, додека корисниците во Европа, односно во 20 европски земји, може да очекуваат значително проширување на ВИ технологијата на Google за читање знаци за ограничување на брзината.

Google Maps, исто така, природно се користи во сѐ поголем број електрични возила како дел од екосистемот Android Automotive OS. Maps исто така добива надградба како дел од новиот Places API. Почнувајќи од оваа недела, возачите ќе гледаат повеќе информации за блиските станици за полнење електрични возила, вклучително и дали полначите одговараат на нивното возило, колкава е нивната моќност, дали е користена неодамна и дали станицата воопшто е отворена.

Пребарувањето исто така е подобрено благодарение на новото ажурирање. Корисниците наскоро ќе можат да бараат блиски дестинации кои исполнуваат повеќе езотерични критериуми.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Софтвер

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе