Google Maps воведе промена која на многумина нема да им се допадне

Google го промени начинот на кој ги гледаме мапите преку целиот екран.

Од стискање слики за да се зумираат до навигација низ интерфејсот, гестовите со прстите се нешто на што повеќе не размислуваме кога го користиме телефонот. Меѓутоа, проблемот настанува кога компаниите одлучуваат да променат нешто, а Google штотуку направи многу непопуларен потег во својата апликација Google Maps.

За да ја оптегнеме мапата преку целиот екран, односно без полето за пребарување и навигација, досега набрзина само допиравме било кој дел од мапата за да ги сокриеме овие елементи, а на истиот начин се враќаа назад.

Сепак, новото ажурирање донесе промена во начинот на кој ја гледаме мапата на цел екран. Сега, за да ги скриеме споменатите елементи, треба со прстот да го повлечеме полето за пребарување нагоре.

Ја разбираме одлуката на компанијата да ја направи оваа промена. Потегот за прегледување на мапата на цел екран беше идентичен со поставувањето „игла“, со тоа што оваа функција се активира доколку малку подолго го држиме прстот на екранот. Сепак, она што не го разбираме, а гледаме дека многу други корисници не го разбираат, е дека потегот за враќање на елементите останува ист како порано, што само ја зголемува конфузијата.

Дополнително, Google донесе некои промени на Google Maps за компјутери, односно го претстави дизајнот Material You, а тоа најдобро се гледа во полето за пребарување, кое повеќе не е заоблен правоаголник, туку издолжена пилула.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Софтвер

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе