Јунајтед го шокираше Сити: Што значи тоа за англиските клубови во Европа?

Вчера Манчестер Јунајтед го совлада Манчестер Сити со 2:1 во финалето на ФА Купот и по 13-ти пат во својата историја ја освои титулата најдобар тим на тоа натпреварување.

Триумфот на Јунајтед пред повеќе од 84.000 гледачи на „Вембли“ имаше влијание врз англиските клубови кои следната сезона ќе играат во европските натпреварувања.

Тимот на Јунајтед имаше лоша сезона и го заврши првенството на осмото место, со 31 бод помалку од шампионот Сити. Овој пласман е и најлош за гигантот од Олд Трафорд во неговата историја на натпреварување во Премиер лигата. Осмото место значеше и дека Јунајтед следната сезона нема да игра во европските натпреварувања.

Челси и Њукасл навиваа за Сити

Со освојувањето на ФА Купот, Јунајтед ја спаси сезоната, се избори во Европа, но влијаеше и на ривалите во лигата и на нивните европски испити во следната сезона. Затоа Њукасл и Челси мораа да навиваат за Сити. Чели ја заврши сезоната на шестото место и ја обезбеди Европа, а победата на Сити ќе го пласираше во Лига Европа. На Њукасл му беше потребна победа на тимот на Пеп Гвардиола за Европа.

Стрелци за Манчестер Јунајтед беа Аргентинецот Алехандро Гарначо во 30. минута и Коби Мајно во 39. минута. Единствениот гол за бранителите на минатогодишната титула беше Џереми Доку во 87. минута. Сето ова значеше промена.

Англиски клубови кои следната сезона ќе играат во Европа:

ЛШ: Манчестер Сити, Арсенал, Ливерпул, Астон Вила

Лига Европа: Тотенхем, Манчестер Јунајтед (како победник на ФА Купот)

Конференциска лига: Челси.

реклама

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Фудбал

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Read more

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Read more

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе