Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Here we go! Знаете што значи кога ова на социјалните мрежи ќе го објави Фабрицио Романо, најсигурниот извор од фудбалскиот пазар.

Тоа е знак дека работата е завршена, решена. Токму овој негов заштитен знак Романо го стави со статусот во кој напиша:

„Тиаго Мота го презема Јувентус. Договорот е постигнат и наскоро ќе биде објавен. Here we go, потврдено!" Романо додаде: „Мота ја информираше Болоња за неговата одлука да го напушти клубот по фантастичната сезона, како што се очекуваше. Мота ќе потпише за Јувентус до летото 2027 година“.

Истиот извор утринава објави дека Мота (41) ќе заработува нешто помалку од 5 милиони евра по сезона во Јувентус. Така, тој ќе биде половина поевтин од неговиот претходник Масимилијано Алегри. Мота е на коло пред крајот на Серија А со Болоња на сензационалното трето место, со исто бодови како четвртопласираниот Јувентус. Тој веќе го обезбеди првиот настап на Болоња во Лигата на шампионите.

Мота се прослави како дефанзивен играч за врска на Барселона, Интер и ПСЖ, со кои освои сè. Пред пет години тој ја започна својата тренерска кариера во младиот тим на парискиот клуб. Потоа се преселил во Италија, чие државјанство има иако е Бразилец. Без успех ја водеше Џенова, но затоа се истакна во Специја и особено во Болоња.

Првиот клуб, спротивно на сите прогнози, спаси испаѓање. Тој ја презеде Болоња во септември 2022 година од Синиша Михајловиќ и ја доведе до деветтото место на крајот со рекорден број на поени. Оваа сезона го постигна споменатиот историски успех.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе