Како ќе изгледа луксузната Домино кула во Занзибар вредна 1,3 милијарди дoлари?

Танзанија ги откри плановите за изградбата на втората најголема африканска зграда на автономниот архипелаг Занзибар. 

Спиралната кула од 70 спрата би требало да ги поттикне туристите да се вратат во ова подрачје откако пандемијата ја разниша локалната економија.

Изградбата на кулата наречена Domino Tower ќе чини 1,3 милијарди долари и ќе има луксузен хотел со 560 апартмани, терен за голф, капела за венчавки и марина за јахти.

Проектот е дел од настојувањата на Занзибар да развие нови хотели и други туристички атракции, како дел од својата стратегија за привлекување на меѓународни инвестиции.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Архитектура

Како ќе изгледа луксузната Домино кула во Занзибар вредна 1,3 милијарди дoлари?

Read more

Од автобус „хармоника“ направија дом од соништата

Read more

Откриени плановите за нов пустински град во САД вреден 400 милијарди долари

Read more

Како изгледаше моралниот кодекс на архитектите во Југославија?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе