Хибридниот X8 M ќе биде најмоќниот модел на BMW досега

BMW наскоро ќе ја претстави најмоќната верзија на моделот X8 вклучувајќи ја и хибридната верзија М која ќе биде најмоќниот модел во историјата на германската компанија.

Иако се сметаше дека X8 ќе има ист дизајн како помалиот модел Х6, фотографиите покажуваат дека новиот автомобил ќе има понизок кров во однос на Х7.

Х8 најверојатно ќе има 7 седишта, но засега нема официјални информации за тоа.

Сè уште не се познати техничките детали, но се очекува дека X8 ќе ја дели платформата со моделот Х7, па може да очекуваме 6-цилиндричен бензин и дизел мотор со блага хибридна технологија.

За разлика од моделот X7, M50i нема да биде најмоќниот модел во понудата бидејќи по 1 година ќе биде претставен моделот X8 M со plug-in хибриден систем - комбинација од 4,4-литарски V8 мотор, електричен мотор и батерија. Овој модел ќе развива 750 КС што значи дека овој модел ќе биде најмоќниот автомобил во историјата на компанијата.

Тагови
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Концепти

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот кросовер Bayon

Читај повеќе

Toyota Yaris – автомобил на годината

Читај повеќе

Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Читај повеќе
  • filter

Од сите агли: Ова е новата Mercedes Ц класа

Читај повеќе
  • filter

Легенда е легенда: Го вратија името Niva и продажбата скокна за 27%

Читај повеќе
  • filter

Еве како изгледа BMW X6 M по третманот во G-Power

Читај повеќе

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Читај повеќе

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе