Кои се последиците од јадење премногу тестенини?

Треба да се биде умерен во сѐ.

За многумина, тестенините се, на сите можни начини, омилено јадење. Сепак, има време кога тестенините едноставно се премногу и телото ни дава до знаење со не баш пријатни појави.

Ова се петте главни последици од јадењето премногу тестенини од бело брашно.

Може да се зголеми ризикот од дијабетес

Постојат многу фактори кои влијаат на појавата на дијабетес, вклучувајќи ги гените и начинот на живот. Според некои студии, исхраната богата со јаглехидрати е исто така поврзана со висок ризик од дијабетес.

Не ги внесувате потребните хранливи материи

Ако јадете тестенини неколку пати неделно, тоа може да значи дека ви недостига разновидност во исхраната и затоа ви недостасуваат клучните хранливи материи.

Наместо постојано да јадете исто, направете некои промени за вашето тело да ги добие потребните витамини и минерали. Можете исто така да пробате, да речеме, тестенини од леќа, хелда или интегрално брашно кои имаат повеќе влакна и протеини од обичните.

Зголемен ризик од срцеви заболувања

Доколку често јадете бели тестенини можно е да имате зголемен ризик од срцеви заболувања. Имено, една студија ги поврзува преработените јаглехидрати со зголемен ризик од срцеви заболувања.

Висок притисок

Една студија го поврзува јадењето преработени тестенини со високиот крвен притисок. Ова за возврат го зголемува ризикот од срцеви заболувања. Најдобро е тестенините да бидат само повремен оброк.

Премногу калории

Ако јадете тестенини во ограничени порции, тоа не е поврзано со зголемување на телесната тежина. Но, тоа е храна со која често се прејадуваме, а со тоа внесуваме премногу калории, а тоа резултира со дебелеење.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе