Колумбискиот претседател ги прекина односите со Израел и нареди отворање амбасада во Палестина

Колумбискиот претседател Густаво Петро, ​​кој силно ги критикуваше акциите на Израел во Газа, нареди отворање на амбасада во Палестина, во градот Рамала.

Ова во средата на новинарите им го потврди министерот за надворешни работи на земјата Луис Жилберто Муриљо.

„Претседателот Петро даде наредба да се отвори колумбиската амбасада во Рамала, претставништвото на Колумбија во Рамала, тоа е следниот чекор што ќе го направиме“, рече Муриљо.

Петро долго ја критикуваше израелската војна во Газа и најави претходно овој месец дека Колумбија ги прекинува дипломатските врски со Израел поради инвазијата во Газа.

Во ноември Петро објави дека Колумбија го отповикала својот амбасадор во Израел поради војната.

„Одлучив да го отповикам нашиот амбасадор во Израел. Ако Израел не го запре масакрот на палестинскиот народ, не можеме да останеме таму“, напиша тогаш Петро.

Еден месец подоцна, тој рече дека израелската операција во Газа против Хамас е како „нацизмот во Германија“.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Свет

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Read more

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Read more

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Read more

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Read more
 

Вести

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Читај повеќе