ЕХФ ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Лазаров: Не заслуживме пораз од дури 10 разлика

Македонскиот селектор смета дека според играта што нашите ракометари ја пружија синоќа против силната Франција, не заслужија висок пораз од дури 10 голови разлика.

Фото: РФМ

Кире Лазаров одлично ја постави македонската игра и на почетокот го изненади големиот фаворит, кој во еден момент имаше и негатива. Македонија одлично шпарираше во првите 15 минути од првото полувреме, а потоа Франција успеа да одржува разлика од 3-4 гола.

Во вториот дел Французите беа далеку подобри, Македонците многу грешеа, што на крајот резултираше со пораз од двоцифрени 10 разлика (39:29).

„Честитки за Франција, заслужено победија. Тие, заедно со Данска, можеби се најдобриот тим во светот. Задоволен сум од моите момци, но тоа не беше доволно бидејќи загубивме 10 разлика, што можеби не е реално. Можеби заслужено ќе беше да загубиме со 6-7 разлика, но кога правите грешки против селекција како Франција - тоа е. Направивме многу грешки, премногу. Можеби ова беше очекувано од сите, да го загубиме натпреварот против Франција. Сега имаме четири дена да се подготвивме за Германија. Немавме среќа што играме против овие селекции, но тоа е нашата судбина“, изјави селекторот Лазаров на прес-конференцијата по натпреварот.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе