Чек дис аут

play_arrow

Ретка црвена панда се роди во Зоолошката градина во Берлин

Во зоолошка градина во Берлин се роди ретка црвена панда, само неколку месеци откако нејзините родители пристигнаа од Индија, соопштија вчера оттаму.
Read more
play_arrow

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Товарен воз кој преминувал преку мост над езеро во Аризона излетал од шините и предизвикал уривање на дел од мостот по што се вивнал во пламен.
Read more
filter

Како се летуваше на времето во Југославија?

Кој се сеќава – знае. Кој не ја доживеа Југославија во целиот нејзин сјај, ќе слуша приказни и ќе гледа стари фотографии.
Read more
play_arrow
filter

Во Тајланд има парк со џиновски трансформери и Марвел херои

Паркот наречен House of Steel Robots во близина на Бангкок нуди необично доживување - дружба со џиновските трансформери и хероите од Марвел универзумот.
Read more
filter

На здравје социјална дистанца!

Луѓето ширум светот покажаа огромна креативност во наоѓањето начини да се дружат и да ги одржат нивните бизниси додека истовремено ја почитуваат социјалната дистанца потребна за заштита од COVID-19.
Read more
play_arrow

Необичен концерт: Свиреше пијано висејќи на кран

Швајцарски пијанист изведе крајно необичен концерт во Нант и тоа висејќи 40 метри во воздух, а неговото пијано го држеше кран.
Read more
play_arrow

Во рускиот Арктик пронајден мамут стар 10.000 години

Во сибирскиот дел од Арктикот пронајдени се одлично сочувани остатоци од праисториско животно старо најмалку 10 илјади години.
Read more

Велика Британија: Мачка позитивна на коронавирус, откриено како се заразила

Кај една домашна мачка во Англија е потврдена зараза со коронавирус. Управителката на ветеринарната служба, Кристин Мидлмис, изјави дека станува збор за редок случај во кој мачка е заразена со коронавирус во Велика Британија.
Read more
filter

Рим и Париз пред векови и денес

Рим и Париз ги замислуваме како огромни градови и во минатото. Но, она што се денес не е ниту близу до она што биле во минатото.
Read more

Авиокомпанијата Emirates ќе плати за лекување, карантин и погреб ако се заразите со COVID-19 на нејзин лет

Авиокомпанијата Emirates на патниците кои на нејзин лет ќе се заразат со COVID-19 им нуди бесплатно осигурување, кое вклучува покривање на трошоците за лекување, карантин и во најлош случај, погреб.
Read more
filter

Фотосторија: Југоносталгија пуштена на најјако

Југоносталгијата се враќа во бранови на овие простори, а во поново време сѐ почесто кај генерации кои не биле ни родени пред да се распадне Југославија.
Read more
play_arrow

Кучињата како храна? Корејците длабоко поделени по ова прашање

Во Јужна Кореја, традиционално во летните месеци се јаде кучешко месо.
Read more
реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more