Македонија заврши 17-та на ЕУРО, познати можните противници за мундијалскиот бараж

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на 17-тото место од 24 екипи на Европското првентсво кое се одржува во Германија.

Фото: РФМ

Како трета во својата група, со 2 освоени бода, Македонија во генералниот пласман е пред шесте четвртопласирани репрезентации плус Грузија, која исто така со 2 бода заврши трета во својата група, но има послаба гол-разлика од нас и тоа за само еден гол. По 2 бода имаат и Полска, Чешка и Црна Горан, но тие се пред нас поради подобрата гол-разлика.

13. Шпанија 3 (+2)
14. Црна Гора 2 (-2)
15. Чешка 2 (-3)
16. Полска 2 (-14)
17. Македонија 2 (-17)
18. Грузија 2 (-18)
19. Србија 1 (-2)
20. Фарски Острови 1 (-7)
21. Швајцарија 1 (-15)
22. Романија 0 (-25)
23. Грција 0 (-28)
24. Босна и Херцеговина 0 (-28)

Со комплетирањето на групната фаза се разоткри и изгледот на барабаните за жрепката за баражите за пласман на Мундијалот 2025. Благодарение на освоеното трето место во групата, до кое дојдовме со победата над Швајцарија од 29:27, Македонија ќе биде во привилегираниот барабан со носители и ќе добие послабо рангиран противник. Токму тој еден гол подобра гол-разлика со Грузија се покажа клучен во пласманот во барабаните бидејќи Македонија е најслабо рангирана во барабанот со носители, а Грузија е најдобро рангирана во послабиот барабан.

Носители:
 • Шпанија
 • Црна Гора
 • Чешка
 • Полска
 • Македонија
 • + уште 6 од ЕУРО 2024
Неносители:
 • Грузија
 • Србија
 • Фарски Острови
 • Швајцарија
 • Романија
 • Грција
 • Босна и Херцеговина
 • Белгија/Италија
 • Естонија/Украина
 • Финска/Литванија
 • Словачка/Израел/Луксембург

Вкупно 11 репрезентации ќе се пласираат на Мундијалот преку европските баражи, кои треба да се играат во мај. Во март ќе бидат познати последните 4 квалификанти во барабанот со неносители откако ќе се одиграат последните квалификациски натпревари од фазата 2. Денеска и утре Израел и Луксембург играат меѓу себе во последниот натпревар од квалификациската фаза 1.

Преостанатите натпревари од квалификациите:

Фаза 1

17/18 јануари

Луксембург - Израел

Фаза 2

13/16 март

Белгија - Италија
Естонија - Украина
Финска - Литванија
Словачка - Израел/Луксембург

Мундијалот 2025 ќе се игра од 14 јануари до 2 февруари во Хрватска, Данска и Норвешка. Досега пласирани се трите земји домаќини, актуелниот светски шампион Франција, како и САД кој со вајлд-карта доби шанса поради развој на тамошниот ракомет со оглед на тоа што во 2028 ќе биде домаќин на ЛОИ во Лос Анџелес.

реклама

Ракомет

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
 • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
 • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
 • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе