Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Резолуцијата за воспоставување на Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница беше усвоена од Генералното собрание на Обединетите нации и доби поддршка од мнозинството развиени и демократски земји во светот, а картата на Европа го покажува нејзиното единство и осаменост. на Србија.

За Резолуцијата гласаа 84 членки на Обединетите нации, а само 19 беа против. Што се однесува до европскиот континент, огромното мнозинство земји ја поддржаа резолуцијата, а Србија се најде сама на страната на земјите кои се спротивставија на воспоставувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Во Европа само Србија, Унгарија, Русија и Белорусија гласаа против Резолуцијата. Грција, Кипар и Словачка беа воздржани додека Кнежеството Монако гласаше.

Затоа Србија се најде речиси во апсолутна изолација во Европа, а на нејзина страна беа режимите на Владимир Путин, Александар Лукашенко и Виктор Орбан.

Исто така, земјите кои останаа воздржани во Европа се Словачка со ултрадесничарска исламофобна влада, а преостанатите две земји се со православно мнозинство и традиционално негуваат блиски врски со Србија. Но, треба да се нагласи дека во Обединетите нации, со тоа што останаа воздржани, овие земји начелно не и помогнаа на Србија да го спречи усвојувањето на Резолуцијата, туку покажаа недостаток на морален кредибилитет.

Прокламираната цел на Србија, за која може да се сомнева колку е искрена, е наводно членство во Европската Унија, но нејзиното однесување и гласање покажуваат дека таа е на иста бранова должина како и недемократските режими на истокот кои се однесуваат како руски протекторати, пишува Klix.ba.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Регион

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Read more

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Read more

Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

Read more

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во Бугарија

Read more
 

Вести

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Читај повеќе