Microsoft потврди што е следно за Windows

Откако гласините силно сугерираа дека ажурирањето на Windows 11 24H2 е она што ќе го добиеме оваа година, наместо Windows 12, сега веста е официјална.

Microsoft официјално потврди дека овогодинешното големо ажурирање на десктоп оперативниот систем на компанијата ќе биде Windows 11 24H2.

Официјалното соопштение ја отфрла секоја сугестија дека софтверскиот гигант наместо тоа би можел да лансира Windows 12 - или некоја друга сосема нова инкарнација на Windows со друго име - подоцна оваа година.

Гласините од порано веќе прилично силно навестија дека Microsoft е цврсто посветен на објавување на ажурирањето 24H2, а тоа е потврдено во објавениот блог пост.

Се разбира, само затоа што Microsoft сè уште се држи до Windows 11 не значи дека нема да биде големо ажурирање за 2024 година. Се очекуваат некои големи карактеристики, особено со вештачката интелигенција и зајакнувањето на можностите на Copilot во рамките на ОС.

Windows 11 24H2 сепак ќе биде целосно нова верзија на оперативниот систем, ако погледнете подлабоко. Ќе биде изграден на нова платформа, Germanium, која носи многу подобрувања во перформансите и безбедносни подобрувања. Можеби нема да ги видите сите карактеристики, но ќе ги почувствувате нивните подобрувања.

Тековниот план на Microsoft е Windows 11 24H2 да влезе во RTM во април. Потоа ќе дебитира на нови компјутери со вештачка интелигенција (лаптопи базирани на чип на ARM) во јуни, така што технички тоа е датумот на објавување на ажурирањето - но сепак нема да ги погоди постоечките корисници на Windows 11 тогаш.

Наместо тоа, воведувањето на сите компјутери со Windows 11 софтвер ќе се случи во септември или октомври 2024 година, според новинарот Зак Боуден од Windows Central.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Софтвер

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Read more

Тројанецот GoldDigger сега е опасен и за iPhone

Read more

Имате стар компјутер и користите Windows 11? Microsoft ви подготвува непријатно изненадување

Read more

WhatsApp добива нова и многу корисна функција

Read more
 

Гик

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Читај повеќе

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Читај повеќе

Нов ЕУ закон за батериите: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Читај повеќе