НБА 2020/21

Милвоки ја прегази Атланта за израмнување на полуфиналната серија

Кошаркарите на Милвоки Бакс прославија рутиска победа против Атланта Хокс со резултат од 125:91 и израмнија на 1-1 во полуфиналната серија на Истокот.

Во „Фајсерв Форум“ арената во Милвоки ноќеска домашните Бакс извојуваа победа од 34 поени разлика со која многу полесно од очекувањата го израмнија вкупниот резултат откако во петокот загубија со 113:116 во воведниот натпревар.

Уште во првата третина Милвоки ја најави победата откако постигна 34 поени наспроти оние 28 на гостите, а на полувреме заминаа со водство од 32 поена отккоа во втората третина забија дури 43 поени.

Предводник до победата беше грчкиот кошаркар од нигериско потекло, Јанис Андетокумбо кој натпреварот го заврши со 25 поени, 9 скокови и 6 асистенции.

Во противничкиот табор најдобар беше Тре Јанг со 15 поени, 7 скокови, 8 асистенции и учинок 6 кошеви од 16 обиди, што говори колку очајна беше Атланта.

Ноќва од 3 часот по полнок во „Стејплс Сентр“ во Лос Анџелес се игра четвртиот натпревар од второто источно полуфинале, а се среќаваат Лос Анџелес Клиперс и Феникс Санс (2-1).

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Кошарка

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Read more

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Read more

Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

Read more

НБА: Кливленд конечно по десет години победи во Мајами

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе

Поранешна УФЦ шампионка претепана од ММА борач, гола избегала од хотелска соба

Читај повеќе